Úvod

KNIHOVNA MĚSTYSE MALŠICE

najdete nás i na facebooku,

nezapomeňte sledovat další nové knihy v on-line katalogu.

**********

Knihovna městyse Malšice pořádá

Zábavný pořad písniček a vyprávění

VČERA NEDĚLE BYLA…

PAVLÍNA FILIPOVSKÁ

23.2.2022 od 18.00 hodin

Galerie městyse Malšice

Komponovaný pořad poutavého vyprávění nejenprofesního a soukromého života a oblíbených písniček

 jako např. Kam letí ten čáp, Kapitáne kam s tou lodí, Proč se lidi nemaj rádi,

Normálně nebo nezapomenutelná Včera neděle byla.

A i vzpomínání na herce Františka Filipovského, tatínka Pavlíny.

S Pavlínou si také zazpívá hudebník, zpěvák, skladatel Pavel Skalický.

**********

Knihovna městyse Malšice pořádá

Interaktivní besedu spisovatelky

Markéta Harasimová

Kočkohrátky s Ťapičkou

Akce je určena pro děti z I. a II. třídy

Základní školy v Malšicích

16.2.2022 od 9.30 hodin

Galerie městyse Malšice

 

Divadelní podání kočičích příběhů podle knížek, kombinované s promítáním veselých obrázků

a vtipných kočičích fotografií. Děti jsou během programu aktivně zapojovány formou diskuze,

otázek nebo i předčítání. Cílem vystoupení je probudit v nich nevšední hranou formou zájem o knihy a čtení.

 

**************

 

KNIHOVNA MĚSTYSE MALŠICE

BYLA NOMINOVÁNA NA KNIHOVNU ROKU ČR 2021

ZA JIHOČESKÝ KRAJ

 

...A JAK TO DOPADLO?

Dne 14.10. 2021 jsem v Zrcadlovém sále pražského Klementina převzala  

        

           

z rukou ministra kultury pana Lubomíra Zaorálka ocenění za výbornou spolupráci

se základní a mateřskou školou a za rozsáhlou realizaci kulturních akcí v obci.

Více fotografií a video najdete na Facebooku knihovny.

 

***********

       

V pátek 6.8.2021 nás v knihovně navštívily děti z příměstského tábora ,,Polévka je grunt". Krátká, ale milá návštěva.

Děti se dozvěděly něco o Malšicích a my s kolegyní zase něco o jejich zajímavém programu jak se učí vařit.

************

 

 

           

V pondělí 28.6.2021 se v Galerii městyse Malšice  

uskutečnilo slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře naší knihovny.  V letošním roce to byly 2.třídy prvňáčků.

 Děti předvedly jak se naučily pěkně za první rok ve škole číst (a že to vůbec neměly lehké!), přednesly básničku

a za odměnu je královna Knihomolka I. pasovala na čtenáře malšické knihovny.

Děti dostaly Pasovací listinu, průkazku do knihovny, omalovánky a malou sladkost na cestu zpět do školy.

Na závěr se děti s královnou vyfotily. Děkujeme i rodičům, kteří se přišli podívat.

Fotografie z této akce najdete na - Událo se v knihovně

*************

Pro návštěvníky kulturních akcí v galerii platí dle vládního nařízení:

Mít zakryté dýchací cesty,

u sebe mít buď Certifikát o očkování, nebo doklad o prodělání nemoci Covid-19, či negativní test.

*************

 Letošní první akci pro veřejnost jsme zvolili Listování Lukáše Hejlíka.

Takovou malou perličkou je to, že právě Listování 21.9.2020 bylo tou poslední akcí kterou se podařilo uskutečnit, protože všechny ostatní, co jsme měli naplánované do konce roku byly díky vládním nařízením 23.9.2020 zrušeny. A tak jsme symbolicky letos s Listováním začali.  Jen jsme měli obavu z návštěvnosti. Byla sice menší než bývá u Listování zvykem, ale jsme rádi za každího návštěvníka. 

To, s čím přijeli Alan Novotný a Jirka Ressler bylo moc pěkné se spoustou nadsázky, které je Listování vlastní ????. Lidi také přišli a všichni se bavili.

Nebyl to klasický Švejk, jak ho znáte, ale bylo tam hodně satiry, dost se tam promítl jak Covid-19, tak i současná politická situace, trochu předvolební kampaň a samozřejmě naši "skvělí " politici. Nemělo to chybu, jak mi při odchodu řeklo pár návštěvníků. Tleskáme a moc děkujeme.

**************

 

Co se událo v knihovně během I. vlny koronaviru?

         Na letošní rok o prázdninách byla již dlouhodobě naplánovaná rekonstrukce knihovny. Šlo o výměnu nevyhovujícího osvětlení, elektroinstalace, nového topení a výmalby celé knihovny. Vzhledem k tomu, že od 13.3.2020 byla i naše knihovna z důvodu COVIDU-19 uzavřena, paní starostka Miloslava Šebková dokázala během několika dnů přesunout  tuto prázdninovou rekonstrukci a využila dobu, kdy byla knihovna uzavřena. A tak již během prvních dnů nastoupily firmy, které rekonstrukci prováděly. Začalo se bourat, sekat a prachu bylo tolik, že chvílemi nebylo v knihovně téměř vidět. Snižovaly se stropy pomocí kazetových sádrokartonových desek, do kterých byla namontována nová moderní kazetová světla. Protože vše musí odpovídat normám, tak se instalovaly i nové zásuvky, vypínače a akumulační kamna v celé knihovně, protože ta stará už z větší části nebyla funkční a nešlo je opravit. Nakonec se ještě v  oddělení pro dospělé vyměnilo špatné linoleum a celá knihovna se vymalovala. Pak následoval generální úklid celé knihovny a přilehlých prostor. Umýt okna, všechny regály, výpůjční pulty a očistit všechny knihy od prachu. Některé knihy jsme připravili na vyřazení a jiné se za pochodu nově přebalovaly.

          Bylo to celé neuvěřitelně rychlé a hodně náročné, ale vše jsme zvládli uklidit v termínu. Na základě vládního nařízení měly původně knihovny otevírat až 8.6.2020, tak se přesto staly „skokanem roku“, protože jsme otevřeli pro čtenáře již 27.4.2020 jako některé další knihovny v republice.

         Moc nás mrzelo, že jsme museli zrušit všechny připravované akce, které pro vás pořádáme a které byly již dlouho dopředu naplánovány. Se všemi aktéry jsem ale domluvena, že vymyslíme termíny nové. Takže nepřijdete o astrofotografa Petra Horálka, záchrannou stanici PENTHEA, cestovatele Petra Nazarova a Listování Lukáše Hejlíka. Ale určitě až počátkem příštího roku, protože II. pololetí až do konce letošního roku máme akcemi již zcela zaplněno.

        Samozřejmě, že jsme všem čtenářům promíjeli upomínky a prodlužovali výpůjčky o dobu, kdy byla knihovna uzavřena. A nyní již nakupujeme nové knižní tituly, které opět najdete každý týden na webu naší knihovny v on-line katalogu.

Jak se celá rekonstrukce zdařila? Zveme vás, přijďte se podívat.

                                    Za knihovnu Dana Křížovská

 

***********

Slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře

17.6.2019 se v Galerii městyse Malšice uskutečnilo slavnostní pasování prvňáčků malšické ZŠ na čtenáře. V letošním školním roce 2018/2019 máme dvě třídy prvňáčků. První skupina přišla v 9.30 a za přítomnosti rodičů, ale i několika prarodičů proběhl samotný akt pasování. Královna Knihomolka I. měla pro ně připraveny Pasovací dekrety, knížku pro prvňáčky s věnováním (bohužel, letos naposled) a malou sladkost. Děti předvedly krátké hudební pásmo za doprovodu kytary paní učitelky Hany Dolejší. Poté děti četly. Všechny musely prokázat krátkým úryvkem z knihy, že znají už všechna písmenka a že opravdu umí číst. Následně jedno po druhém přicházely ke královně, u které složily slavnostní slib. Tentýž slavnostní rituál proběhl asi o hodinku později s druhou skupinou prvňáčků. Jejich třídní učitelka Šárka Peterková s nimi taktéž připravila hezké hudební pásmo a doprovodila je k tomu na klávesy.

Všem přítomným patří velké poděkování. Jak dětem, tak jejich kantorkám, ale i rodičům, kteří je přišli podpořit, neboť některé děti měly velkou trému protože netušily, co je v galerii čeká. A my se v knihovně už těšíme na naše nové malé čtenáře, na které tady čeká spousta krásných knížek.

       foto 1   foto 2

                                                            **********

Noc pro děti v knihovně

18.5 - 19.5.2019 se uskutečnila další noc pro děti v knihovně. Jako tradičně každým rokem to byly děti ze třetí třídy naší ZŠ.  Ale protože v letošním roce máme 2 třetí třídy, dětí bylo v knihovně jako smetí. Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří se na úspěšné noci v knihovně letos podíleli. Díky moc za všechno.

Tak jsem si po roce opět pálila prsty. Letos to bylo 23 těchto pamětních listů. Každé dítě dostalo jmenovitě svůj.

pamětní list

Ale pěkně od začátku…

Sraz byl v 17.00 hodin. Po příchodu do knihovny si děti rozebraly matrace a domlouvaly se mezi sebou, kdo bude vedle koho spát. Písemný souhlas s focením dětí jsem od rodičů měla také.  Program zahájila bojová hra po Malšicích za dozoru učitelek, paní Lenky Kubrové  a Heleny Trojáčkové.  Po té jsme šli na místní hřiště proti knihovně, kde se opět děti pohybově vyřádily. Počasí se na víkend konečně umoudřilo a tak jsme mohli strávit odpoledne venku. Pak přijel na hřiště pan Křížovský z Obory, který přivezl dětem několik holubů ze svého velkého chovu a vyprávěl o tom, co vše takový chov potřebuje a trpělivě odpovídal na jejich zvídavé otázky. Mezitím se už v krbu rozhořel oheň a děti si s chutí opekly špekáčky. Vždyť po sportovním odpoledni jim značně vyhládlo. Následně se děti přesunuly z hřiště do knihovny, kde netrpělivě očekávaly večerní program, který byl pro ně připraven. Jako první dorazil do knihovny pohádkový dědeček, který neúnavně provázel děti svým vyprávěním celý večer až do nočních hodin. Další pohádkovou postavou byl Jiřík, který celý večer bloudil pohádkami a hledal živou vodu. Pohádky se pořádně zamotaly a tak je děti pomáhaly rozmotat a Jiříkovi napovídaly, kde živou vodu hledat. Během tohoto hledání nečekaně vtrhly do knihovny dvě čarodějnice s perníkovou chaloupkou na vozíku. No, z perníkové chaloupky toho moc nezbylo. Tu děti stačily bleskovou rychlostí oloupat a spořádat. Také si vyzkoušely, jak se na lopatě sedí. Další, kdo pomáhal  hledat živou vodu byl vodník. A jak jsem již zmínila, pohádky byly pořádně zamotané a tak se tam připletl i myšák Mickey. Jako poslední, kdo se pokusil hledat živou vodu pomocí kouzelných lektvarů byla  lesní víla. Ty nejodvážnější děti si různými pokusy zkoušely, zda se jim podaří živou vodu najít. Děti byly z těchto pokusů nadšené. Voda ve sklenicích se úžasnými kouzly měnila jednu chvíli na žlutou, červenou, zelenou, modrou a zase růžovou, ale stále to nebylo ono. I Jiřík pomáhal kouzlit s lektvary a tomu se to nakonec podařilo za velkého nadšení a potlesku dětí. Maminky mohu ubezpečit, že děti hladem a žízní v žádném případě netrpěly. Díky Vám, měly celý večer, ale i noc plnou dobrot. Jak sladkých, slaných, ale i ovoce. Vše přišlo dětem k chuti. Všem maminkám, co dětem přinesly dobroty, samozřejmě děkujeme. A jak to v pohádkách bývá, o půlnoci se zjevila Bílá paní. Byla tak éterická, že se mi jí nepodařilo vyfotit. Jak se objevila, tak také zmizela. Dětem po ní zbylo jen pohlazení na dobrou noc a klidně spaly celou noc až do rána, jen občas někdo breptal ze spaní. Vždyť to bylo za ten den zážitků!  Po ranní hygieně čekal na děti opět bohatě prostřený stůl. Přišel k chuti navíc i chléb s máslem, šunkou, rajčetem a teplý čaj. Po snídani si děti pomalu sbalily věci a čekaly na rodiče. Na cestu dostaly od knihovny na památku Pamětní list a něco málo sladkostí.

 Poděkování : Vedení obce Malšice, Základní škole v Malšicích, Lence Kubrové, Kristýně Kubrové,  Heleně Trojáčkové, Jiřímu Trojáčkovi, Petru Michalcovi,  Blance Palečkové, Veronice Rafajové,  Anežce Dolejší a Janu Křížovskému.

Fotografie najdete na Facebooku knihovny Malšice a zde na stránkách ve fotogalerii

************

 

Zveřejněna Zpráva o činnosti knihovny v roce 2018

příjemné počteníčko...

************

               Máme za sebou revizi knihovního fondu, která proběhla za přítomnosti čtyř pracovnic regionálního a dopadla dobře.

Děkujeme za pomoc a spolupráci.

**********

Malá nepatrná ukázka toho, co se nám povedlo.

Více najdete v 

Událo se v knihovně...

Slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře

V pondělí 18.6.2018 od 10.00 hodin se konalo v malšické galerii slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře. Opět po roce zavítala do knihovny královna Knihomolka I., aby se chopila meče a pasovala přítomné prvňáčky na čtenáře. Letos jich bylo 24. Ale ještě dříve, než děti složily slavnostní slib musely dokázat, že již umí číst, protože bez toho by to nebylo možné. A nejen to, děti měly připravené s paní učitelkou i krátké recitační pásmo, které potěšilo všechny rodiče, ale i prarodiče, kteří přišli podpořit svojí přítomností své ratolesti. A protože opravdu všechny děti ze slabikáře kus přečetly, mohlo dojít k samotnému aktu pasování, složení slibu a tím i přijetí do Cechu čtenářského. Jako upomínku na tento slavnostní den děti obdržely od královny pasovací dekret, knížku pro prvňáčka, omálovánky a malinkou sladkost. Na závěr se všechny děti s královnou na památku fotografovaly.

foto

**********

NOC V KNIHOVNÉ PRO DOSPĚLÉ

 

V pátek 16.3.2018 se konala  Noc v knihovně pro dospělé. Koncert kapely z Českých Budějovic Black Bottom byl opravdu moc pěkný.

 V galerii zazněla spousta hudebních žánrů. Všichni přítomní se mnou budou souhlasit, že se celý večer skvěle bavili.

Úžasná byla fashion show, dobová módní přehlídka, která sklidila zasloužený potlesk. Mnozí si tím připomněli filmy pro pamětníky a noblesní módu nejen krásných šatů, ale i klobouků a rukaviček, která se v té době nosila. 

A tak se chvílemi soutěžilo, hrálo, zpívalo a tančilo dlouho do noci.  Dokonce došlo i o půlnoci na vernisáž výstavy keramiky, která bude k vidění v knihovně do 30.dubna 2018. 

Akce se vydařila, a tak bych touto cestou moc ráda poděkovala nejen všem přítomným, ale i vedení městyse Malšice za podporu celé akce a všem těm, kteří svou pomocí celou akci podpořili a přispěli tak k jejímu zdaru.

 foto 1  foto 2  foto 3   

Více najdete ve fotogalerii