Úvod

 

KNIHOVNA MĚSTYSE MALŠICE

najdete nás i na facebooku

**********

Knihovna městyse Malšice pořádá

CESTOVATELSKOU  BESEDU  S  PROMÍTÁNÍM

NA KOLE PŘES AFRIKU 

TADEÁŠ  ŠÍMA

Galerie městyse Malšice

  23.1.2019 od 18.00 hodin

 

  Výsledek obrázku pro tadeáš šíma

 

Už na základní škole říkal spolužákům, že jednou přejede

na kole celou Afriku. Ten sen se stal skutečností.

Šestadvacetiletý Tadeáš Šíma z Prachatic se vydal

na sólovou expedici přes Afriku a přejel celý kontinent

od severu až na jih. Před dvěma lety vyjel na kole z Prachatic

s cílem došlapat do Kapského Města v Jihoafrické republice.

 Ovšem jeho cesta skončila už v Maroku,

kde ho parta zlodějů připravila o kolo.

Vloni však vyrazil znovu, tentokrát z marockého města Tangier

a do Kapského Města tentokrát dorazil.

Během sedmi měsíců ujel na kole necelých 13 000 kilometrů

a navštívil 15 států černého kontinentu.

 

************

Slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře

V pondělí 18.6.2018 od 10.00 hodin se konalo v malšické galerii slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře. Opět po roce zavítala do knihovny královna Knihomolka I., aby se chopila meče a pasovala přítomné prvňáčky na čtenáře. Letos jich bylo 24. Ale ještě dříve, než děti složily slavnostní slib musely dokázat, že již umí číst, protože bez toho by to nebylo možné. A nejen to, děti měly připravené s paní učitelkou i krátké recitační pásmo, které potěšilo všechny rodiče, ale i prarodiče, kteří přišli podpořit svojí přítomností své ratolesti. A protože opravdu všechny děti ze slabikáře kus přečetly, mohlo dojít k samotnému aktu pasování, složení slibu a tím i přijetí do Cechu čtenářského. Jako upomínku na tento slavnostní den děti obdržely od královny pasovací dekret, knížku pro prvňáčka, omálovánky a malinkou sladkost. Na závěr se všechny děti s královnou na památku fotografovaly.

***********

 

Noc pro děti v knihovně

Po roce jsme se opět sešli v sobotu 9.6.2018 odpoledne v knihovně s dětmi ze třetí třídy malšické ZŠ, abychom strávili noc plnou zábavy, pohádkových kouzel, vyprávění a překvapení. Samozřejmě že nechyběly ani pohybové aktivity na hřišti a tradiční opékání špekáčků.  Počasí jako každý rok nám vyšlo podle přání, protože jsme si ho dopředu objednali. Jistě se mnou všichni účastníci budou souhlasit, že se akce povedla na výbornou a to díky ochotě a nadšení všech pohádkových postav, které k nám v noci do knihovny za dětmi přicházejí a je rok od roku zajímavější a úspěšnější. Letos to byl pohádkový dědeček, který vyprávěl příběh o tom, jak se mlynářce ztratil syn hloupý Honza, který osvobodil krásnou princeznu,  kterou zaklela zlá čarodějnice a i ona se pak proměnila v hodnou pohádkovou babku kořenářku. Pak přišlo obrovské překvapení. Do knihovny přišli opravdoví indiáni... Obrovský zážitek pro všechny. A dobrou noc dětem přišla popřát Bílá paní. Za knihovnu bych chtěla moc poděkovat všem, kteří se na akci podíleli. Hlavně paní Heleně Trojáčkové, která tuto celou noc se mnou organizovala a také ona oka nezamhouřila. Nemohu je zde všechny vyjmenovat, protože jich bylo opravdu hodně a to včetně maminek, které dětem přilepšili vlastními dobrotami. Důkazem, že se dětem líbilo je i věta jednoho chlapce, když jsem jim sdělila, že každý člověk může spát v malšické knihovně pouze jednou za život a to ve třetí třídě, tak po chvilce přemýšlení řekl, že ve škole propadne. Rodičům sdělujeme, že vše proběhlo bez problémů a všechny děti spaly jak zabité až do rána. Prohlédněte si fotky z této povedené akce pro děti ve fotogalerii. Je mi líto, že vám nemohu ukázat všechny postavy, které za dětmi v noci do knihovny přišly, ale nedostala jsem od nich souhlas k pořízení fotografií. Ach jo,..... GDPR

**********

 

NOC V KNIHOVNÉ PRO DOSPĚLÉ

 

V pátek 16.3.2018 se konala  Noc v knihovně pro dospělé. Koncert kapely z Českých Budějovic Black Bottom byl opravdu moc pěkný.

 V galerii zazněla spousta hudebních žánrů. Všichni přítomní se mnou budou souhlasit, že se celý večer skvěle bavili.

Úžasná byla fashion show, dobová módní přehlídka, která sklidila zasloužený potlesk. Mnozí si tím připomněli filmy pro pamětníky a noblesní módu nejen krásných šatů, ale i klobouků a rukaviček, která se v té době nosila. 

A tak se chvílemi soutěžilo, hrálo, zpívalo a tančilo dlouho do noci.  Dokonce došlo i o půlnoci na vernisáž výstavy keramiky, která bude k vidění v knihovně do 30.dubna 2018. 

Akce se vydařila, a tak bych touto cestou moc ráda poděkovala nejen všem přítomným, ale i vedení městyse Malšice za podporu celé akce a všem těm, kteří svou pomocí celou akci podpořili a přispěli tak k jejímu zdaru.

          

                        

Více najdete ve fotogalerii   

**********

OD 1.10.2017

vycházíme vstříc našim čtenářům 

prodloužili jsme otevírací dobu knihovny v dopoledním čase každou středu.

STŘEDA - OTEVŘENO  od 10.00 hodin - 18.00 hodin

 

 Každý týden pro vás nakupujeme nové knihy.

Sledujte náš on-line katalog, aby vám žádná neunikla. Nezapomeňte, že knihy si můžete i zarezervovat.

Jak v knihovně, tak i z domova přes on-line katalog.

 

***********

 

Na první polovinu roku 2018 máme pro vás připraveny zajímavé besedy a akce....

...více najdete v odkazu připravujeme...

 

 **********

 

Setkání v Malšicích

Dne 2.10.2017 se uskutečnilo v malšické knihovně setkání pracovníků neprofesionálních knihovnen z okresu Tábor spolu s pracovnicemi regionálního oddělení Měk Tábor, pod které metodicky spadá i naše knihovna. Těchto neprofesionálních knihoven je v okrese Tábor 87 a fungují jen díky nadšeným dobrovolníkům, ve většině případů jde o důchodce. Ti jen jeden den v týdnu několik hodin půjčují svým čtenářům v obci knihy. V některých obcích tito dobrovolníci chodí do zaměstnání a večer  se ještě s nadšením věnují třeba jen dvě, tři hodiny v týdnu půjčování knih. Knihy jim dvakrát ročně připravují a rozváží pracovnice regionálního oddělení táborské knihovny a jsou to tzv. výměnné soubory. Pro tyto dobrovolné nadšence táborské regionální oddělení knihovny pořádá jednou za rok přátelské setkání na půdě některé profesionální knihovny. A letos přišla řada na malšickou knihovnu. Snažili jsme se pro ně připravit zajímavý program. Dopoledne jsme navštívili rodinný Pivovar Obora, kde jeho majitel ing. Martin Novák nás provedl pivovarem s výkladem a ochutnávkou výborného piva. Všem pivo moc chutnalo a většina si ještě nakoupila malou zásobu domů. Majitelům jsme poděkovali za čas, který nám věnovali a předali jim kytičku a knihu.  Příjemným zpestřením pro všechny přítomné byla návštěva naší okrasné zahrady v Oboře, kterou jsme s manželem vybudovali. Zde přítomné knihovnice, ale i muži nezakrývali nadšení a údiv nad vybudovanou zahradou a nešetřili slovy chvály mých keramických výrobků a loutek v knihovně.   Díky moc, pochvala za těžkou, ale krásnou práci vždy potěší a manželovi ráda vyřídím. Program pokračoval návštěvou malšické knihovny, kde se jim líbila nejen knihovna, ale i prostor galerie. Zde bylo pro účatníky bylo připraveno malé pohoštění. V přátelském duchu následně pokračovala debata nejen o připravovaných akcích v naší knihovně, ale také o všem možném. Počasí nám přálo a podle slov účastníků bylo setkání v Malšicích velmi milé, srdečné a všichni odjížděli spokojeni. Poděkování také patří paní starostce za finanční podporu této akce.

Dana Křížovská

                 

************

  Slavnostní pasování malšických prvňáčků na čtenáře

   se uskutečnilo 19.6. a 20.6. 2017

v Galerii městyse Malšice 

         

                                                                 1Třída 1.A            Třída 1.B

 

Článek o tom jak to probíhalo, najdete v "Událo se v knihovně 2017" a fotky samozřejmě ve fotogalerii.

 

*************

 

!!! Výsledky literární soutěže !!!

oznamuje výsledky literární soutěže nazvané

„ Pro mě tři nejdůležitější věci na světě“.

Ze všech prací, které se nám sešly v knihovně jsme vybrali dvě a to proto, že se nám obě líbily stejně a navíc jedna práce byla od žáka 3.třídy prvního stupně ZŠ Vítka Štengla a jedna od žačky  6.třídy druhého stupně Terezy Brodinové. Věřte nám, že výběr opravdu nebyl lehký. Všechny práce byly moc pěkné a někteří autoři si dali tu práci a doplnili svá díla ilustracemi.

V každém případě se snaha cení. Proto všem ostatním účastníkům děkujeme za odevzdané práce a možná, že příště zvítězí právě oni.  Vítězům oznamujeme, že pro ně máme připraveny v knihovně krásné knížky.

 G R A T U L U J E M E !

***********

 

Máme za sebou krásnou noc strávenou s dětmi ze 3.třídy naší ZŠ v knihovně,

která se konala v sobotu 27.5. na neděli 28.5.2017

Článek najdete v sekci Událo se v knihovně 2017 a fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Letos přišli spát do knihovny pouze samí chlapci.

Všem účastníkům moc děkujeme!!!

***********

 

Jako novinku pro toto jaro jsme pro Vás připravili v knihovně půjčování deskových her pro děti. 

Podmínky pro půjčování těchto her jsou stejné jako u knih.

Seznam a více informací o všech hrách naleznete v on-line katalogu knihovny pod názvem HRA

 

************

 

...UŽ SE USKUTEČNILO...

 

Porada regionálních knihoven v Malšicích dne 12.12.2016

Bechyně; Chotoviny; Chýnov; Jistebnice; Malšice; Mladá Vožice; Nadějkov; Opařany; Planá nad Lužnicí-knihovna;

Sezimovo Ústí I.; Sezimovo Ústí II.; Soběslav; Tučapy; Veselí nad Lužnicí

          

Dne 12.12. 2016 se v knihovně konala porada zástupců profesionálních knihoven okresu Tábor. Té se zúčastnila i ředitelka  táborské knihovny paní Eva Měřínská, která ve svém příspěvku informovala o novém portálu www.knihovny.cz. Společně jsme rozebrali tabulky s přehledem některých ukazatelů profi knihoven a přípravu na roční statistické výkazy. Od vedoucí regionálního oddělení paní Jindry Jiráskové jsme mimo jiných informací také dostali doporučení na  Dobrý fond pro dobrou knihovnu – Standard pro doplňování a aktualizaci knihovního fondu. Poté se přešlo na společnou neformální diskuzi s vánočním pohoštěním, kde se knihovnice pochlubily svými aktivitami v knihovnách a hovořilo se i o plánech na příští rok.

Doufám, že se všem v příjemném prostředí malšické galerie líbilo a možná, někdy příště opět nashledanou. 

Za knihovnu Dana Křížovská

************

 

Vždy se těšíme na návštěvu malšických předškoláků. Čeká na ně spousta krásných obrázkových příběhů a vzhledem k tomu, že tyto děti chodí do knihovny pravidelně, snažíme se  probudit v nich zájem o čtení a knihy samotné. S dětmi si povídáme o tom, jak se mají chovat ke knihám, jak se chovat v knihovně a pomáháme jim s výběrem knih.

 

 

 

 

A tady nás najdete. V Malšicích na náměstí č.p. 58,

nad Galerií městyse Malšice, 9 km od Tábora jihozápadně, směr Bechyně.

 

Celé první patro budovy patří knihovně.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

              

 

 Máme ve fondu více jak 13000 svazků beletrie i naučné literatury pro děti i dospělé čtenáře.

 

O jakou literaturu je v naší knihovně největší zájem?

U dětských čtenářů jsou to Příběhy skřítka Medovníčka, Malá baletka Ella, Deník malého poseroutky, Deník mimoňky, Babička Drsňačka, Sundej mi měsíc, (Ne)obyčejný kluk, knížky o princeznách, zvířátkách a o dinousaurech. 

 

U dospělých jsou to hlavně severské knimi od J. Nesba, ale i české detektivky, české historické romány, kde prvenství patří Vlastimilu Vondruškovi, který byl u nás na besedě,dále fantasy romány G. Martina, příběhy tématicky zaměřené na týrané a ponižované ženy v souvislosti s náboženstvím ve světě, historické milostné romány, knížky od V. Javořické, D. Steelové, B. Smallové ale i  erotické romány.

 

Kompletní nový seznam periodik, které si můžete půjčovat v knihovně od ledna 2015

(dle abecedy)

D-test;  Desing HomeDům a zahrada; Instinkt; Gurmet;  Chatař + Chalupář; Instinkt; Květy;  Kreativ; Meduňka; Moje psychologie; Pěkné bydlení;  Receptář;  Reflex;  Regenerace;  Rozmarýna;  Rytmus;  Story;  Táborsko;  Téma; Tina;  Vlasta;  Zahrádkář;  Zdraví; . 

 

Webové stránky knihovny zpracovala:  Dana Křížovská

 

KALENDÁŘ KULTURNÍCH AKCÍ V MALŠICÍCH